wtorek, 15 maja 2012

Kino ORZEŁ 15-23. maja


Wszytko Płynie 15-23.  maja
Kino Orzeł


„Wszystko płynie" udowadnia wreszcie, że coś takiego jak kino niezależne w ogóle w Polsce istnieje.
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza.


„Wszystko płynie” to dokumentalne, fabularyzowane kino drogi. Muzyczno - filmowa impresja stworzona całkowicie poza głównym nurtem polskiej kinematografii. Ilustrowana wyjątkową ścieżką dźwiękowa, stworzoną przez młodych, otwartych, pełnych pasji polskich artystów. Prosta historia człowieka zagubionego, który ucieka przed wielkomiejskimi problemami, staje się spokojną opowieścią o przyrodzie i przestrzeni dzikiej rzeki w środku Europy. Dzięki pięknym zdjęciom i nastrojowej narracji muzycznej widz przebywa podróż wraz z głównym bohaterem. Na rzece wszystko się zmienia, wszystko przemija, pozostaje nostalgia, która może być źródłem mądrości. „Wszystko Płynie” spokojnie, niespiesznie skłania do refleksji o życiu i powrocie do natury.

Na osobną recenzje zasługuje muzyka wykorzystana w filmie. Obok zespołów „Paula i Karol” i „Mitch & Mitch” na soundtracku występują wykonawcy nie znani szerszej publiczności, a ich utwory będą publikowane po raz pierwszy. Muzycy młodego pokolenia tworzą bez kompleksów, ich utwory równie dobrze mogłyby powstać w centrach muzyki niezależnej (Nowym Jorku, Berlinie, Londynie). Informacja, że muzyka z "Wszystko płynie" jest w 100 % polska powinna zrewidować opinie o zaściankowości rodzimej sceny.
Bezpretensjonalne kino o samotnym spływie Wisłą, z Warszawy do Gdańska. W słońcu i deszczu. Rzeką, która bywa nieprzewidywalna, czasem groźna, ale zawsze magiczna i majestatycznie naturalna. Podążający nią bohater napotyka na swojej drodze rozmaitych ludzi, czasem wdaje się z nimi w pogawędki, właśnie z jednej z takich rozmów pochodzi sam tytuł filmu. Te krótkie spotkania stanowią kolejne etapy tej nieco baśniowej, odrealnionej podróży. Siłą filmu są zdjęcia, a także znakomita, migotliwa i różnorodna jak sama rzeka ścieżka dźwiękowa. Beata Kęczkowska, Gazeta Wyborcza
Reżyseria i scenariusz: Piotr Ivan Ivanov, Krzysztof Dziomdziora, zdjęcia: Jan Prosiński, bohater: Piotr Kamont
Czas: 74 min,
Produkcja: Polska 2011,
Gatunek: dokument fabularyzowany 

Oficjalna strona filmu:
www.wszystkoplynie.pl
Zobacz trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=g-vlkFCK7ro

Wszystko płynie - pokaz specjalny

19. maja
Kino Orzeł 


Seans filmu "Wszytko płynie" o godzinie 18:30.
Spotkanie z twórcami filmu 19:45 - 20:15
20:15 koncert zespołu Minerals (twórcy muzyki do filmu)
Oficjalna strona zespołu:
http://mineralsmusic.com/
Płyta w empiku:
http://www.empik.com/white-tones-minerals,p1048101975,muzyka-p?gclid=CLPVnYT-7a8CFUrP3wodLCrczA
Lista przebojów Trójki:

http://lp3.polskieradio.pl/utwor/artykul11427,3548.aspx 
Teaser płyty:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5LJiWu5b9U0 
Facebooku:
http://www.facebook.com/minerals.music 


Bilet: 14 zł normalny i 11 zł ulgowy (bilet na seans upoważnia do uczestniczenia w koncercie)


Ambasador
15-23. maja 

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger („Idioci w Korei”) tym razem wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Udaje przedziwnego, enigmatycznego i zdeprawowanego dyplomatę z Zachodu, który wygląda jak Henry Stanley i Karl Lagerfeld w jednym. Niedawno kupił na czarnym rynku paszport dyplomatyczny i został konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża do środkowej Afryki, aby robić interesy.
Oficjalnie ma zamiar wybudować w Afryce fabrykę zapałek, w której chce zatrudnić Pigmejów, obdarzonych – jak twierdzą miejscowi – „czarodziejską mocą ognia”. W rzeczywistości planuje jednak spotkanie z handlarzem diamentami, który ma mu pomóc w ich zakupie. Pomimo ostrzeżeń o grożącej śmierci, fałszywy ambasador nie ujawnia prawdziwego oblicza i nadal udaje dyplomatycznego magnata. Jednak nieprawdziwa misja okazuje się trudniejsza niż myślał…
„Ambasador” jest ciekawym przykładem dokumentalno-dziennikarskiego podejścia do filmu. Ta utrzymana na pograniczu różnych gatunków filmowych, prowokacyjna, na wpół śmieszna, na wpół przerażająca, tragikomedia o przedziwnym i groteskowym świecie afrykańskiej dyplomacji, a także jej ukrytych, ciemnych kontekstach, podobnie jak „Borat” w doskonały sposób wykorzystuje czarny humor i satyrę do sportretowania przerażającego oblicza afrykańskiej rzeczywistości. W budowaniu postaci fałszywego dyplomaty reżyser wzorował się na modzie i stylu, jakie obowiązywały w latach 60. i 70. XX wieku w europejskich misjach dyplomatycznych. Dla wielu pokazanych w „Ambasadorze” postaci film miał negatywne reperkusje, a nawet prawne konsekwencje. Z wyjątkiem jednego bohatera, którego nadal chroni immunitet…
Wybrane festiwale i nagrody:
2012 – 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2012 – ConScience Award dla „Najlepszego filmu dokumentalnego” na Docville Internationaal Documentaire Filmfestival
2011 – FF Sundance
2011 – CPH:DOX w Kopenhadze
2011 – IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam

Reżyseria: Mads Brügger,
Produkcja: Dania 2011,
Czas: 93 min
Kategoria: Magazyn Sztuki Dokumentu
Oficjalna strona filmu:
http://www.againstgravity.pl/ambasador/
Zobacz trailer:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3mo2OhOK1wc


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz