czwartek, 19 kwietnia 2012

Weekend z Planete+ Doc Film Festival w Bydgoszczy

Kino Orzeł   11-13.05.2012

Wybite filmy dokumentalne będzie można obejrzeć w Kinie Orzeł w dniach 11-13 maja w ramach bydgoskiej odsłony międzynarodowego festiwalu Planete+ Doc odbywającego się w tym samym czasie w Warszawie. W bydgoskim programie znalazło się sześć filmów, które ukazują portret współczesnego świata i stawiają pytania dotyczące jego kondycji. Czy rozwój jest naszym sprzymierzeńcem? Dokąd zaprowadzi nas urbanizacja? Jaka jest prawdziwa Rosja?  

Na ostatnie z wymienionych pytań stara się odpowiedzieć film „Pocałunek Putina”. Film jest diagnozą sytuacji politycznej we współczesnej Rosji.  Masza Drokowa to inteligentna i ambitna 19-latka, aktywistka o poglądach proputinowskich. Nie ukrywa słabości do rosyjskiego premiera. Pracuje jako dziennikarka, ma własny proputinowski talk show, apartament i samochód. Pewnego dnia spotyka jednak członków liberalnej opozycji, którzy otwarcie krytykują politykę Kremla.
„Pułapki rozwoju” i „Zurbanizowani” to filmy festiwalu Planete Doc+ także stawiające pytania współczesnemu światu. Czy jesteśmy w stanie porzucić ślepą uliczkę pogoni za rozwojem rozumianym jako wzrost wskaźników ekonomicznych? Czy jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom przyszłości, którą sami sobie skomplikowaliśmy? Pierwszy z nich to dokument oparty na bestsellerowej książce Ronalda Wrighta opowiadający o kryzysie zasobów związanym z mitem ciągłego rozwoju i o pułapkach postępu cywilizacyjnego. Drugi mierzy się z ze zjawiskiem migracji ludności do  miast.  
Kolejne dwa filmy przeglądu to opowieści o sztuce, artystach oraz ich działaniach. Szczególną uwagę zwracają „Wodne dzieci” -  zwycięzca festiwalu dokumentalnego w Lipsku w 2011 roku. Poetycki i piękny wizualnie portret japońskiej pianistki i artystki wizualnej.  „Bert Stern. Prawdziwy Madman” przedstawia intymny i delikatny portret fotografa uwielbianego przez największe gwiazdy kina (Marylin Monroe, Sophia Loren). Ostatni film przeglądu „Miliard szczęśliwych ludzi” dla niektórych osób też może po części zostać uznany za film o artystach, ponieważ opowiada historię kariery zespołu muzycznego Bayer Full na chińskim rynku muzycznym.  
Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny rok festiwal odbywa się w prawie całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.


PROGRAM

11 maja (piątek)
18:30  "PUŁAPKI ROZWOJU"  (Surviving progress) reż. Mathieu Roy i Harold Crocks    
20:30  "WODNE DZIECI" (Water Children) reż. Aliona Van der Horst   

12 maja (sobota)

18:00 "MILIARD SZCZĘŚLIWYCH LUDZI" (One billion happy people) reż. Michał Bochniak     
20:00  "POCAŁUNEK PUTINA" (Putin’s Kiss) reż. Lise Birk Pedersen    

13 maja (niedziela)

17:00 „BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN (Bert Stern. Original Madman) reż. Shannah Laumeister    
19:00 "ZURBANIZOWANI" (Urbanized) reż. Gary Hustwit     

Bilety: 10 zł/8zł
Karnety: 35 zł/25zł za 6 filmów"PUŁAPKI ROZWOJU"  (Surviving progress) reż. Mathieu Roy i Harold Crocks     11 maja     piątek godz. 18:30

Kanada 2011, 86 min

Film oparty na bestsellerowej książce Ronalda Wrighta, opowiada o kryzysie zasobów związanym z
mitem ciągłego rozwoju i o pułapkach postępu cywilizacyjnego. 

"WODNE DZIECI" (Water Children) reż. Aliona Van der Horst    11 maja      piątek godz. 20:30

Holandia 2011, 75 min

Zwycięzca festiwalu dokumentalnego w Lipsku w 2011 roku. Poetycki i piękny wizualnie portret
japońskiej pianistki i artystki wizualnej.  W jednej z japońskich wiosek artystka tworzy multimedialną
instalację, za pomocą której opowiada o uczuciach związanych z życiem, śmiercią, płodnością i seksualnością. Reżyserka przedstawia nam też własny punkt widzenia tych zagadnień, bowiem, jak się okazuje, ma osobisty powód do nakręcenia tak zjawiskowo poetyckiego filmu

"MILIARD SZCZĘŚLIWYCH LUDZI" (One billion happy people) reż. Michał Bochniak      12 maja    sobota godz. 18:00

Polska 2011, 64 min

Nowy polski dokument pokazuje kulisy chińskiej przygody najpopularniejszego polskiego
zespołu disco polo - Bayer Full. To opowieść o zderzeniu dwóch światów, dwóch kultur i
dwóch osobowości lidera Bayer Full i sinologa, który znając specyfikę chińskiego rynku, wpada na
pomysł wprowadzenia polskiego zespołu, śpiewającego po mandaryńsku, na chiński rynek. 


"POCAŁUNEK PUTINA" (Putin’s Kiss) reż. Lise Birk Pedersen     12 maja     sobota godz. 20:00

Dania 2011, 85 min

Film jest diagnozą sytuacji politycznej we współczesnej Rosji.  Masza Drokowa to inteligentna i ambitna 19-latka, aktywistka o poglądach proputinowskich. Nie ukrywa słabości do rosyjskiego premiera. Pracuje jako dziennikarka, ma własny proputinowski talk show, apartament i samochód. Pewnego dnia spotyka jednak członków liberalnej opozycji, którzy otwarcie krytykują politykę Kremla. Na skutek dramatycznych wydarzeń Masza zmienia swoje poglądy.

„BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN (Bert Stern. Original Madman) reż. Shannah Laumeister    13 maja      niedziela godz. 17:00

USA 2011, 93 min

Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe –
wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna.
Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.


"ZURBANIZOWANI" (Urbanized) reż. Gary Hustwit      13 maja     niedziela godz. 19:00

Wielka Brytania 2011, 85 min

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2miliardów. Prognozy przewidują, że w 2050 roku 75% populacji ziemi będzie mieszkać w miastach. „Urbanized” to pełnometrażowy film dokumentalny o sposobie projektowania miast. Śledzi strategie związane z tzw. urban design. Przedstawia prace najbardziej znanych architektów.Organizator przeglądu: MCK Bydgoszcz
Partner: Stowarzyszenie Koloroffon


           
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz